Heat retention.
Feature
- Fast-loading with easy closure.
- Upscale appearance.
$287.92 Original price was: $287.92.$112.49Current price is: $112.49.
Availability: 103 in stock
Heat retention.
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
|---|---|
| Global Product Type | POS Sandwich Bags |
| Food-Handling Use Scenario | POS Hot Sandwiches |
| Bag Size Type | Single-Serve |
| Width | 6" |
| Depth | 0.75" |
| Height | 6.5" |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Handle Indicator | No |
| Color(s) | Silver |
| Color Family | Silver |
| Bag Material Type | Metal Foil & Paper |
| Material(s) | Metal Foil |
| Material(s) | Paper |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Unlabeled Burger |
| SKU Group | Bagcraft Foil Single-Serve Bags |
| Item Weight (lbs) | 8.2 |
|---|---|
| Item Width (in) | 7.75 |
| Item Height (in) | 6.875 |
| Item Length (in) | 13 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1000 |
| Carton Width (in) | 7.75 |
| Carton Length (in) | 13 |
| Carton Height (in) | 6.875 |
| Carton Weight (lbs) | 8.2 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BAGCRAFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 300533 |
| GTIN (UPC) | 00072181005334 |
| GTIN Carton | 10072181005331 |
| UPC Retail | 072181005334 |
| UPC Carton | 10072181005331 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 24111503 |
Reviews
There are no reviews yet.