Promote fresh, homemade appearance.
Feature
- Side-view provides visibility and drives impulse sales.
- Anti-fog film provides clear visibility in hot or cold cases.
- Perfect for the deli.
$551.95 Original price was: $551.95.$218.49Current price is: $218.49.
Availability: 52 in stock
Promote fresh, homemade appearance.
| Global Product Type | POS Sandwich Bags |
|---|---|
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Food-Handling Use Scenario | POS Cold Sandwiches |
| Bag Size Type | Single-Serve |
| Width | 9.5" |
| Depth | 5.75" |
| Height | 2.75" |
| Thickness | 2.35 mil |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Handle Indicator | No |
| Color(s) | Natural Brown/Clear |
| Color Family | Brown |
| Bag Material Type | Coated Paper |
| Material(s) | Anti-Fog Film |
| Material(s) | Paper |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bagcraft Dubl View Sandwich Bags |
| Item Weight (lbs) | 9 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11.25 |
| Item Height (in) | 7.87 |
| Item Length (in) | 15.88 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 500 |
| Carton Width (in) | 11.25 |
| Carton Length (in) | 15.88 |
| Carton Height (in) | 7.87 |
| Carton Weight (lbs) | 9 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BAGCRAFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 300094 |
| GTIN (UPC) | 00072181000940 |
| GTIN Carton | 10072181000947 |
| UPC Retail | 072181000940 |
| UPC Carton | 10072181000947 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 24111503 |
Reviews
There are no reviews yet.