Opens at top and at side.
Feature
- Protective dry-wax coating.
- Flat-storage design.
- Dry wax protective paper.
- One size for multiple applications.
$612.84 Original price was: $612.84.$345.49Current price is: $345.49.
Availability: 17 in stock
Opens at top and at side.
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
|---|---|
| Global Product Type | POS Multi-Use Foodservice Bags |
| Food-Handling Use Scenario | POS Bakery & Sugar Confections |
| Food-Handling Use Scenario | POS Cold Sandwiches |
| Bag Size Type | Single-Serve |
| Width | 7" |
| Depth | 0.75" |
| Height | 6.75" |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Handle Indicator | No |
| Color(s) | White |
| Color Family | White |
| Bag Material Type | Coated Paper |
| Material(s) | Wax-Coated Paper |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Bagcraft Dubl Open® Single-Serve Bags |
| Item Weight (lbs) | 52.6 |
|---|---|
| Item Width (in) | 17 |
| Item Height (in) | 11.25 |
| Item Length (in) | 18.25 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 8000 |
| Carton Width (in) | 17 |
| Carton Length (in) | 18.25 |
| Carton Height (in) | 11.25 |
| Carton Weight (lbs) | 52.6 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | BAGCRAFT |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 300421 |
| GTIN (UPC) | 00072181004214 |
| GTIN Carton | 10072181004211 |
| UPC Retail | 072181004214 |
| UPC Carton | 10072181004211 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 24111503 |
Reviews
There are no reviews yet.