Provides bright light, long life and accurate color.
Feature
- 99% pure quartz glass for brightest light.
- Same great product may come in third party brand packaging.
$88.14 Original price was: $88.14.$27.49Current price is: $27.49.
Availability: 16 in stock
Provides bright light, long life and accurate color.
| Global Product Type | Projector Light Bulbs |
|---|---|
| Bulb/Tube | Bulb |
| Power | 360 W |
| Voltage | 82 V |
| Application | Projectors |
| For Use With | Apollo® 3000, 3004, AI-1004, AI-1005, Horizon (15000), Horizon 2 (16000), Ventura (4000), Toplite |
| For Use With | 3M 4407, 4410 |
| For Use With | Buhl 9014ED, 9014EDC |
| For Use With | Dukane 28A622A, 28A632A, 28A611 |
| For Use With | Eiki 3850, 3860, 3870, 3890 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Apollo® Projection & Microfilm Replacement Lamp |
| Item Weight (lbs) | 0.038 |
|---|---|
| Item Width (in) | 1.4 |
| Item Height (in) | 1.3 |
| Item Length (in) | 2.9 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 3.4 |
| Carton Length (in) | 9.2 |
| Carton Height (in) | 1.9 |
| Carton Weight (lbs) | 0.331 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Non-Returnable | A |
| Brand | APOLLO AUDIO VISUAL |
|---|---|
| Manufacturer Part No | A-EYB |
| GTIN (UPC) | 00718575302701 |
| GTIN Carton | 50718575302706 |
| UPC Retail | 718575302701 |
| UPC Carton | 50718575302706 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 39101601 |
Reviews
There are no reviews yet.