Deluxe vegan material provides a classic look and feel.
Feature
- Non-skid base keeps the mousepad in place.
- 14.2″ x 8.6″ area is larger than standard mousepads.
- Stylish mouse pad.
$21.99 Original price was: $21.99.$20.49Current price is: $20.49.
Availability: 83 in stock
Deluxe vegan material provides a classic look and feel.
| Global Product Type | Mouse Pads |
|---|---|
| Wrist Filling Material | None |
| Mouse Pad/Wrist Rest Type | Mouse Pad |
| Color(s) | Black |
| Depth | 8.66" |
| Width | 14.2" |
| Height | 0.25" |
| Cover Material(s) | Faux Leather |
| Base Material | Faux Leather |
| Base Type | Non-Skid |
| Ergonomic | No |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Allsop® Mouse Pad |
| Item Weight (lbs) | 1.1 |
|---|---|
| Item Width (in) | 14.5 |
| Item Height (in) | 9.5 |
| Item Length (in) | 0.5 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 6 |
| Carton Width (in) | 10 |
| Carton Length (in) | 3 |
| Carton Height (in) | 15 |
| Carton Weight (lbs) | 5.8 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ALLSOP, INC. |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 32580 |
| GTIN (UPC) | 00035286325806 |
| GTIN Carton | 00035286325806 |
| UPC Retail | 035286325806 |
| UPC Carton | 00035286325806 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 43211802 |
Reviews
There are no reviews yet.