Supersize rubber bands for oversize and heavy duty jobs.
Feature
- Allow you to fill, stuff and stretch your liner without it slipping.
- Made from natural rubber latex.
- Color-coded by size.
- Resealable poly bag.
$14.17 Original price was: $14.17.$8.49Current price is: $8.49.
Availability: 316 in stock
Supersize rubber bands for oversize and heavy duty jobs.
| Approximate Band Count | 24 |
|---|---|
| Global Product Type | Oversized Rubber Bands |
| Band Trade Size | 54 (Assorted) |
| Band Gauge | 0.06" |
| Band Width | 0.25" |
| Band Length | Assorted |
| Band Dimensions Assortment | 0.25" x 12" |
| Band Dimensions Assortment | 0.25" x 14" |
| Band Dimensions Assortment | 0.25" x 17" |
| Band Color | Assorted |
| Band Color Assortment | Blue |
| Band Color Assortment | Green |
| Band Color Assortment | Red |
| Band Material | Latex Rubber |
| Max Band Elongation | 6.5 |
| Max Band Elasticity | 4,060 psi |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Assorted Lengths-Includes eight 12" long red bands, eight 14" long green bands and eight 17" long blue bands. |
| SKU Group | Alliance® SuperSize Bands |
| Item Weight (lbs) | 0.46 |
|---|---|
| Item Width (in) | 7 |
| Item Height (in) | 2 |
| Item Length (in) | 8.5 |
| Unit of Measure | PK |
| Sold By | PK |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 10 |
| Carton Width (in) | 11 |
| Carton Length (in) | 18 |
| Carton Height (in) | 5 |
| Carton Weight (lbs) | 6 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | AUTHM |
| Brand | ALLIANCE RUBBER |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 08997 |
| GTIN (UPC) | 00071815089979 |
| GTIN Carton | 50071815089974 |
| UPC Retail | 071815089979 |
| UPC Carton | 50071815089974 |
| Country of Origin | TH |
| UNSPSC Number | 44122101 |
Reviews
There are no reviews yet.