Fabric-covered.
Feature
- Shows no pinholes.
- Easy to clean.
- Includes double sided black EVA mounting tape.
$182.00 Original price was: $182.00.$80.99Current price is: $80.99.
Availability: 63 in stock
Fabric-covered.
| Color(s) | Charcoal |
|---|---|
| Global Product Type | Hutch Tackboard Panels |
| Color Family | Gray |
| Overall Width | 62.38" |
| Overall Depth | 0.5" |
| Overall Height | 14" |
| Material(s) | Fabric Covered |
| For Use With | Alera® 72" and 66" Open Storage Hutch ALEVA297215MY/MC, ALEVA296615MY/MC |
| Series Name | Alera® Valencia™ Series |
| Package Includes | EVA Double Sided Mounting Tape |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Alera® Alera® Valencia™ Series Tackboard for Hutch |
| Item Weight (lbs) | 8.8 |
|---|---|
| Item Width (in) | 17.32 |
| Item Height (in) | 2.17 |
| Item Length (in) | 65.55 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 17.32 |
| Carton Length (in) | 65.55 |
| Carton Height (in) | 2.17 |
| Carton Weight (lbs) | 8.8 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ALERA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | VA31-6614 |
| GTIN (UPC) | 00042167300999 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 042167300999 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 56111601 |
| Product Line | Alera® Alera® Valencia™ Series |
Reviews
There are no reviews yet.