Woodgrain laminate finish.
Feature
- Five casters, two locking.
- Center caster prevents tipping.
- Fully assembled, just attach casters.
- Keys (included) fold-away 90? for slimmer profile.
$528.00 Original price was: $528.00.$236.49Current price is: $236.49.
Availability: 160 in stock
Woodgrain laminate finish.
| Number of Drawers | 3 |
|---|---|
| Global Product Type | Vertical Desk Pedestals |
| Drawer Configuration | Box/Box/File |
| Anti-Tip Mechanism Indicator | Yes |
| Anti-Tip Mechanism | Fifth Wheel |
| Color(s) | Gray |
| Color Family | Gray |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Count | 1 |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Overall Width | 15.88" |
| Overall Depth | 20.5" |
| Overall Height | 28.38" |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Top Thickness | 1" |
| Edge Detail Profile | Bullnose |
| Corner/Edge Protector | 0.12" Plastic T-Mold Band |
| Caster Indicator | Yes |
| Caster Details | Two Locking Swivel Casters |
| Caster Details | Three Non-Locking Swivel Casters |
| Glide/Feet Indicator | No |
| Document Size Accommodation | Legal |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Series Name | Alera® Valencia Series |
| For Use With | Alera® Valencia II Series Credenza Shells, Valencia II Series Desk Shells, Valencia II Series Return Shells |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Alera® Alera® Valencia Series Mobile Box/Box/File Pedestal File |
| Item Weight (lbs) | 76.06 |
|---|---|
| Item Width (in) | 19 |
| Item Height (in) | 23.75 |
| Item Length (in) | 31.5 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 19 |
| Carton Length (in) | 31.5 |
| Carton Height (in) | 23.75 |
| Carton Weight (lbs) | 76.06 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ALERA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | VA572816GY |
| GTIN (UPC) | 00042167000714 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 042167000714 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 56112202 |
| Product Line | Alera® Alera® Valencia™ Series |
Reviews
There are no reviews yet.