Light duty vertical file cabinet for occasional use.
Feature
- Two-drawer light duty filing cabinet holds letter size documents.
- Key lock for added security.
- Core-changeable lock.
$266.00 Original price was: $266.00.$112.49Current price is: $112.49.
Availability: 241 in stock
Light duty vertical file cabinet for occasional use.
| Global Product Type | Vertical Desk Pedestals |
|---|---|
| Number of Drawers | 2 |
| Drawer Configuration | File/File |
| Anti-Tip Mechanism Indicator | Yes |
| Color(s) | Putty |
| Color Family | Beige |
| Pedestal Sub-Type Indicator | No |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Overall Width | 14" |
| Overall Depth | 18" |
| Overall Height | 24.1" |
| Base Material | Steel |
| Top Material | Steel |
| Caster Indicator | No |
| Glide/Feet Indicator | Yes |
| Glide/Feet Details | Ball Bearing Glides |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Series Name | Alera® Soho Cabinet |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Alera® Soho Two-Drawer Vertical File Cabinet |
| Item Weight (lbs) | 28.66 |
|---|---|
| Item Width (in) | 20.87 |
| Item Height (in) | 17.32 |
| Item Length (in) | 27.56 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 20.87 |
| Carton Length (in) | 27.56 |
| Carton Height (in) | 17.32 |
| Carton Weight (lbs) | 28.66 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ALERA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | SVF1824PY |
| GTIN (UPC) | 00042167000097 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 042167000097 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | TW |
| UNSPSC Number | 56101702 |
| Product Line | Alera® Metal Pedestal Files |
Reviews
There are no reviews yet.