Designed for comfort with waterfall seat and contoured back.
Feature
- Durable acrylic upholstery for long wear.
- Sturdy black tubular steel frame.
$566.98 Original price was: $566.98.$314.99Current price is: $314.99.
Out of stock
Designed for comfort with waterfall seat and contoured back.
| Global Product Type | Multipurpose Nesting Chairs |
|---|---|
| Recommended Application Area(s) | Conference & Meeting |
| Recommended Application Area(s) | Guest/Reception & Lounge |
| Seat Color | Black |
| Back Color | Black |
| Color Family | Black |
| Arms Included | No |
| Weight Capacity | Supports Up to 250 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjustment | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Overall Width Maximum | 21.25" |
| Overall Depth Maximum | 23.62" |
| Overall Height Maximum | 29.92" |
| Seat Width Maximum | 18.89" |
| Seat Depth Maximum | 16.92" |
| Seat Height Maximum | 19.68" |
| Seat Surface Material | 100% Acrylic |
| Seat Surface Material Family | Fabric |
| Back Width Maximum | 18.89" |
| Back Height Maximum | 14.56" |
| Back Surface Material | 100% Acrylic |
| Back Surface Material Family | Fabric |
| Base/Frame Color | Black |
| Base/Frame Material(s) | Metal |
| Stacking Density | Up to 12 |
| Compliance Standards | CAL TB117-2013 Compliant |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Alera® Alera® Continental Series Stacking Chairs |
| Item Weight (lbs) | 81.04 |
|---|---|
| Item Width (in) | 22.24 |
| Item Height (in) | 25.79 |
| Item Length (in) | 46.46 |
| Unit of Measure | CT |
| Sold By | CT |
| Ships via UPS | N |
| Carton Qty | 4 |
| Carton Width (in) | 22.24 |
| Carton Length (in) | 46.46 |
| Carton Height (in) | 25.79 |
| Carton Weight (lbs) | 81.04 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ALERA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | SC67FA10B |
| GTIN (UPC) | 00042167960001 |
| GTIN Carton | 50042167960006 |
| UPC Retail | 042167960001 |
| UPC Carton | 50042167960006 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 56112103 |
| Product Line | Alera® Continental Series Stacking Chairs |
Reviews
There are no reviews yet.