Ideal when space is limited.
Feature
- Features six metal & wood coat hangers
- Integrated umbrella stand with water retainer.
- Optimized stability with its weighted base.
- Fast and easy tool-free assembly.
$354.87 Original price was: $354.87.$205.49Current price is: $205.49.
Availability: 7 in stock
Ideal when space is limited.
| Global Product Type | Garment Trees & Stands |
|---|---|
| Mounting | Stand Alone |
| Width | 18.88" |
| Depth | 14" |
| Height | 68.5" |
| Hanging Capacity | 6 Garments |
| Number of Hangers/Hooks | 6 Hangers |
| Number of Hangers/Hooks | 4 Hooks |
| Number of Hangers/Hooks | 2 Knobs |
| Storage | Umbrella Holder |
| Material(s) | Steel |
| Material(s) | Wood |
| Color(s) | Silver/Wood |
| Hanger Material | Steel |
| Hanger Material | Wood |
| Hook Material | Wood |
| Hook Finish | Mahogany |
| Base/Leg Type | Weighted Rounded Base |
| Base Diameter | 14" |
| Number of Knobs | 2 |
| Package Includes | (6) Hangers |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Alba™ Wavy Coat Tree |
| Item Weight (lbs) | 21.6 |
|---|---|
| Item Width (in) | 19.2 |
| Item Height (in) | 3.6 |
| Item Length (in) | 70 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 1 |
| Carton Qty | 1 |
| Carton Width (in) | 19.2 |
| Carton Length (in) | 70 |
| Carton Height (in) | 3.6 |
| Carton Weight (lbs) | 21.6 |
| Assembly Required | L |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | L |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ALBA |
|---|---|
| Manufacturer Part No | PMWAVE |
| GTIN (UPC) | 00890336001105 |
| GTIN Carton | 03129710006311 |
| UPC Retail | 890336001105 |
| UPC Carton | 03129710006311 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 56101503 |
Reviews
There are no reviews yet.