Durable pencil box.
Feature
- Stackable design saves space.
- Snap-tight lid and handles keep contents secure.
- Holds 50+ pencils, 25+ pens, 20+ markers or 64 crayons.
- Clear box.
$3.55 Original price was: $3.55.$2.49Current price is: $2.49.
Availability: 2755 in stock
Durable pencil box.
| Global Product Type | Pencil Boxes |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Material(s) | Plastic |
| Material Type | Plastic |
| Width | 8.25" |
| Depth | 3.75" |
| Height | 1.5" |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Case/Pouch Closure Type | Lift-Off Lid |
| Case/Pouch Closure Details | Snap-Tight Lid |
| Checkpoint Friendly | No |
| Carrying Handle | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Advantus Super Stacker® Pencil Box |
| Item Weight (lbs) | 0.18 |
|---|---|
| Item Width (in) | 3.75 |
| Item Height (in) | 1.5 |
| Item Length (in) | 8.25 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 16 |
| Carton Width (in) | 9 |
| Carton Length (in) | 16.25 |
| Carton Height (in) | 6.5 |
| Carton Weight (lbs) | 3 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ADVANTUS CORPORATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 40309 |
| GTIN (UPC) | 00091141403096 |
| GTIN Carton | 50091141403091 |
| UPC Retail | 091141403096 |
| UPC Carton | 50091141403091 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44111509 |
Reviews
There are no reviews yet.