Durable crayon box.
Feature
- Stackable design saves space.
- Snap-tight lid and handles keep contents secure.
- Holds 24 count crayons or playing cards.
- Clear box.
$2.81 Original price was: $2.81.$1.99Current price is: $1.99.
Availability: 26357 in stock
Durable crayon box.
| Number of Compartments | 1 |
|---|---|
| Global Product Type | Pencil Boxes |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Material(s) | Plastic |
| Material Type | Plastic |
| Width | 4.75" |
| Depth | 3.5" |
| Height | 1.6" |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Case/Pouch Closure Type | Lift-Off Lid |
| Case/Pouch Closure Details | Snap-Tight Lid |
| Checkpoint Friendly | No |
| Carrying Handle | Yes |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Advantus Super Stacker® Crayon Box |
| Item Weight (lbs) | 0.12 |
|---|---|
| Item Width (in) | 3.5 |
| Item Height (in) | 1.6 |
| Item Length (in) | 4.75 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 18 |
| Carton Width (in) | 10.5 |
| Carton Length (in) | 11 |
| Carton Height (in) | 5 |
| Carton Weight (lbs) | 2.2 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ADVANTUS CORPORATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 40311 |
| GTIN (UPC) | 00091141403119 |
| GTIN Carton | 50091141403114 |
| UPC Retail | 091141403119 |
| UPC Carton | 50091141403114 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44121710 |
Reviews
There are no reviews yet.