Store a variety of office or household supplies.
Feature
- Sturdy plastic construction.
- Easy to clean.
- Stylish design.
- Features two handles for easy transportation.
$13.19 Original price was: $13.19.$9.49Current price is: $9.49.
Availability: 329 in stock
Store a variety of office or household supplies.
| Global Product Type | Open Boxes & Bins |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Boxes/Bins Material Family | Plastic |
| Material(s) | Plastic |
| Width | 12.6" |
| Depth | 11.1" |
| Height | 16.6" |
| Color Family | Black |
| Color(s) | Black |
| Stackable | No |
| Mountable | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Extra Large |
| SKU Group | Advantus Plastic Weave Bin |
| Item Weight (lbs) | 1 |
|---|---|
| Item Width (in) | 11.25 |
| Item Height (in) | 12.24 |
| Item Length (in) | 12.28 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 4 |
| Carton Width (in) | 12.98 |
| Carton Length (in) | 18.98 |
| Carton Height (in) | 13.04 |
| Carton Weight (lbs) | 7.268 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ADVANTUS CORPORATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 37519 |
| GTIN (UPC) | 00091141375195 |
| GTIN Carton | 00000000000000 |
| UPC Retail | 091141375195 |
| UPC Carton | 00000000000000 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 24112003 |
Reviews
There are no reviews yet.