Create your own laser/inkjet sign from easy-to-use templates.
Feature
- Sticks on wall or attaches to door to identify any area.
- Includes double-sided mounting tape.
- Translucent plastic cover reduces glare and protects sign.
- Patented design.
$23.88 Original price was: $23.88.$16.49Current price is: $16.49.
Availability: 263 in stock
Create your own laser/inkjet sign from easy-to-use templates.
| Global Product Type | Facility Management Signs |
|---|---|
| Frame Color | Black/Silver |
| Size | 8.75 x 4 |
| Insert Size | 8.5 x 3.75 |
| Material(s) | Lightweight Aluminum |
| Orientation | Horizontal |
| Width | 8.75" |
| Depth | 0.63" |
| Height | 4" |
| Mounting Details | Clips |
| Mounting Details | Double-Sided Foam Tape |
| Placement | Door |
| Placement | Wall |
| Face Color(s) | Translucent |
| Base Material | Aluminum |
| Frame Material | Plastic |
| Package Includes | Double-Stick Mounting Foam |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Advantus Wall/Door Sign |
| Item Weight (lbs) | 0.47 |
|---|---|
| Item Width (in) | 6.4 |
| Item Height (in) | 1.6 |
| Item Length (in) | 9.4 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 10 |
| Carton Width (in) | 10.25 |
| Carton Length (in) | 13.75 |
| Carton Height (in) | 8 |
| Carton Weight (lbs) | 10 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ADVANTUS CORPORATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 75390 |
| GTIN (UPC) | 00091141753900 |
| GTIN Carton | 50091141753905 |
| UPC Retail | 091141753900 |
| UPC Carton | 50091141753905 |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC Number | 55121718 |
| Product Line | Advantus® People Pointer Signs |
Reviews
There are no reviews yet.