Prolong the life of your identification cards and badges.
Feature
- Fully transparent face with rounded notch for easy badge removal.
- Compact design with built-in metal garment clip.
- Lightweight but sturdy, flexible vinyl construction.
$32.20 Original price was: $32.20.$21.49Current price is: $21.49.
Availability: 148 in stock
Prolong the life of your identification cards and badges.
| Orientation | Vertical |
|---|---|
| Global Product Type | Clip-On Card Holder Kits |
| Name Badge Holder Length | 4.25" |
| Name Badge Holder Width | 3.38" |
| Name Badge Holder Color(s) | Clear |
| Name Badge Holder Material(s) | Vinyl |
| Load Orientation | Top |
| Name Badge Label Length | 3.75" |
| Name Badge Label Width | 3.13" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Advantus ID Badge Holders with Clip |
| Item Weight (lbs) | 1.164 |
|---|---|
| Item Width (in) | 8.25 |
| Item Height (in) | 3.6 |
| Item Length (in) | 6 |
| Unit of Measure | PK |
| Sold By | PK |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 19 |
| Carton Length (in) | 17.9 |
| Carton Height (in) | 8.6 |
| Carton Weight (lbs) | 23.2 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ADVANTUS CORPORATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 75457 |
| GTIN (UPC) | 00091141754570 |
| GTIN Carton | 50091141754575 |
| UPC Retail | 091141754570 |
| UPC Carton | 50091141754575 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 55121505 |
Reviews
There are no reviews yet.