Made from frosted, molded plastic for durability.
Feature
- Features thumb notch for easy card removal.
- Features slot and chain holes for a variety of attachment methods.
- Will hold two standard thickness ID or credit card.
$29.75 Original price was: $29.75.$20.49Current price is: $20.49.
Availability: 197 in stock
Made from frosted, molded plastic for durability.
| Global Product Type | Standard Card Holders |
|---|---|
| Orientation | Vertical |
| Name Badge Holder Length | 4.13" |
| Name Badge Holder Width | 2.5" |
| Name Badge Holder Color(s) | Frosted |
| Name Badge Holder Material(s) | Plastic |
| Name Badge Label Length | 3.38" |
| Name Badge Label Width | 2.13" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Holds Two Cards |
| SKU Group | Advantus Frosted Rigid Badge Holders |
| Item Weight (lbs) | 1.2 |
|---|---|
| Item Width (in) | 4.5 |
| Item Height (in) | 2 |
| Item Length (in) | 8.5 |
| Unit of Measure | BX |
| Sold By | BX |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 25 |
| Carton Qty | 300 |
| Carton Width (in) | 8.25 |
| Carton Length (in) | 9.75 |
| Carton Height (in) | 5 |
| Carton Weight (lbs) | 9.6 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ADVANTUS CORPORATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 76076 |
| GTIN (UPC) | 00091141760762 |
| GTIN Carton | 50091141760767 |
| UPC Retail | 091141760762 |
| UPC Carton | 50091141760767 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 55121505 |
Reviews
There are no reviews yet.