Keeps pens, pencils, markers and more organized.
Feature
- Clear design to easily see contents.
- Snap-closure lid keep contents secure.
- Holds up to 100 pencils.
$4.09 Original price was: $4.09.$2.99Current price is: $2.99.
Availability: 490 in stock
Keeps pens, pencils, markers and more organized.
| Number of Compartments | 1 |
|---|---|
| Global Product Type | Pencil Boxes |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Material(s) | Polypropylene |
| Material Type | Plastic |
| Width | 8.5" |
| Depth | 5.25" |
| Height | 2.5" |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Case/Pouch Closure Type | Hinged Lid |
| Case/Pouch Closure Details | Snap-Tight Lid |
| Checkpoint Friendly | No |
| Carrying Handle | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| SKU Group | Advantus Clear Pencil Box |
| Item Weight (lbs) | 0.292 |
|---|---|
| Item Width (in) | 5.5 |
| Item Height (in) | 2.5 |
| Item Length (in) | 8.5 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 12 |
| Carton Width (in) | 8.75 |
| Carton Length (in) | 16.75 |
| Carton Height (in) | 10.5 |
| Carton Weight (lbs) | 4.15 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ADVANTUS CORPORATION |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 34104 |
| GTIN (UPC) | 00091141341046 |
| GTIN Carton | 30091141341047 |
| UPC Retail | 091141341046 |
| UPC Carton | 30091141341047 |
| Country of Origin | CN |
| UNSPSC Number | 44111509 |
Reviews
There are no reviews yet.