Permanent adhesive holds fasteners securely in place.
Feature
- Durable, steel construction.
- Coined edges are smooth and safe.
$52.47 Original price was: $52.47.$16.99Current price is: $16.99.
Availability: 282 in stock
Permanent adhesive holds fasteners securely in place.
| Fastener Subtype | Two-Prong Base |
|---|---|
| Global Product Type | Two-Piece Two-Prong Fasteners |
| Fastener Capacity | 1" |
| Fastener Sheet Capacity | 100 Sheets |
| Center To Center | 2.75" |
| Material(s) | Steel |
| Color(s) | Matte Steel |
| Self-Adhesive | Y |
| For Use With | Most 2.75" Wide Two-Prong Paper-Fastener Compressors |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | Two-prong bases and compressors sold and shipped separately-ORDER BOTH. |
| Special Features | Two-Prong Base |
| SKU Group | ACCO Self-Adhesive Paper Fasteners |
| Item Weight (lbs) | 0.612 |
|---|---|
| Item Width (in) | 2 |
| Item Height (in) | 0.9 |
| Item Length (in) | 5.9 |
| Unit of Measure | BX |
| Sold By | BX |
| Ships via UPS | Y |
| Units Per Box | 100 |
| Carton Qty | 1500 |
| Carton Width (in) | 6.6 |
| Carton Length (in) | 8 |
| Carton Height (in) | 4.7 |
| Carton Weight (lbs) | 10 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | N |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ACCO BRANDS, INC. |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 70010 |
| GTIN (UPC) | 00050505700103 |
| GTIN Carton | 60050505700105 |
| UPC Retail | 050505700103 |
| UPC Carton | 60050505700105 |
| Country of Origin | KR |
| List Price | 52.47 |
| UNSPSC Number | 44122103 |
Reviews
There are no reviews yet.