Durable 20 pt. pressboard.
Feature
- Fasteners secure all pages.
- Space-efficient covers.
- Reinforced hinges
$8.42 Original price was: $8.42.$5.49Current price is: $5.49.
Availability: 1899 in stock
Durable 20 pt. pressboard.
| Front Cover Color(s) | Black |
|---|---|
| Global Product Type | Tang/Prong Binding Report Covers |
| Color Family | Black |
| Back Cover Color(s) | Black |
| Sheet Size | 8.5 x 11 |
| Capacity Range [Max] | 2" |
| Report Cover Quantity | 1 |
| Fastener Type | Two-Piece Prong Fastener |
| Cover Material(s) | Pressboard |
| Sheet Type | Punched |
| Spine Color(s) | Black |
| Center To Center | 2.75" |
| Fastener Material | Metal |
| Number of Fasteners | 1 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Special Features | Holes 2.75" Center To Center |
| SKU Group | ACCO Pressboard Report Cover with Tyvek® Reinforced Hinge |
| Item Weight (lbs) | 0.219 |
|---|---|
| Item Width (in) | 8.9 |
| Item Height (in) | 0.3 |
| Item Length (in) | 11.5 |
| Unit of Measure | EA |
| Sold By | EA |
| Ships via UPS | Y |
| Carton Qty | 100 |
| Carton Width (in) | 12.64 |
| Carton Length (in) | 16.32 |
| Carton Height (in) | 9.82 |
| Carton Weight (lbs) | 27 |
| Assembly Required | N |
| Considered Green | Y |
|---|---|
| Made of Recycled Materials | N |
| EPA CPG Compliant | N |
| EPA List N | N |
| EPA Registration | N |
| Prop 65 Required | N |
| Prop 65 Label Required | N |
| Safety Data Sheet (MSDS) | N |
| Pesticide Product | N |
| TSCA 6(h) | N |
| TSCA 12(b) | N |
| FDA Certified | N |
| Assembly Required | N |
| Marketplace Restriction | NORST |
| Brand | ACCO BRANDS, INC. |
|---|---|
| Manufacturer Part No | 17921 |
| GTIN (UPC) | 00050505179213 |
| GTIN Carton | 50050505179218 |
| UPC Retail | 050505179213 |
| UPC Carton | 50050505179218 |
| Country of Origin | US |
| List Price | 8.42 |
| UNSPSC Number | 44122013 |
Reviews
There are no reviews yet.